Mózg. Podręcznik użytkownika.

Mózg – największa zagdka. Stale podlega badniom, a mimo to wiele rzeczy, chorób i jego funkcji jest jeszcze niejasne. Natomiast to co zostało potwierdzone empirycznie, dziennikarz Marco Margini, postanowił spisać i wydać w formie podręcznika uzytkownika.

psx_20190123_170626

Autor w wyczerpujący sposób opisał elementy składowe mózgu, za sprawą czego czytelnik zaznajomi się z takimi pojęciami jak synapsa, akson itd. Dowiemy się też czym jest serotonina, dopamina i w jaki sposób te neuroprzekaźniki wpływają na nasze funkcjonowanie w życiu codziennym.

Dziennikarz nie zapomniał też wspomnieć o pełnej topografii mózgu z uwzględnieniem mózgu „gadziego”, „ssaka” i „naczelnego”. Poszczególne opisy nie są długie ale na tyle wyczerpujące, by dowiedzieć się z nich najważniejszych informacji. Mało naukowy język sprawi, że wiedza zawarta w książce będzie łatwa w zrozumieniu i przyswojeniu.

W książce znajduje się też opis cech mózgu, przez co zrozumiecie za co tak naprawdę jest odpowiedzialny. Dodatkowo poznancie parę cennych wskazówek, które utrzymają wasz mózg w dobrej kondycji i na „wysokich obrotach”. Dowiemy się też jak to się dzieje, że słyszymy, czujemy, mamy zdolność do odróżniania smaku, zapachu, a nawet emocji. Na samym końcu jest ciekawy rodział dotyczący „błędów systemowych”, które sprawiają, że człowiek cierpi na depresje, schizofrenie czy rodzi się z autyzmem.

Ten „Podręcznik Użytkownika” dla jednych będzie antidotum na uporządkowanie wiedzy dla innych będzie skarbnicą ciekawostek, o których wcześniej nie miał pojęcia. Przystępny mało naukowy język wraz z rysunkami/ tabelkami nie sprawi, że zaśniecie nad lekturą, tylko wręcz przeciwnie, zachęci was do czytania przez długie godziny. Co ciekawe autor mając świadomość ogromu informacji jaką ukrył w tak małej książce postanowił umieśnić liczne odsyłacze stron. Za sprawą tego zabiegu czytelnik będzie mógł w szybki sposób odnaleźć słowko, które jest dla niego niejasne.

psx_20190123_182229

Moja Ocena 9,5/10

Tytuł : Mózg – Podręcznik użytkownika

Autor: Marco Margini

Wydawnictwo: Feeria Science

Rok Wydania: 19.01. 2019

Ilość stron: 312

Dziękuję Wydawnictu Feeria Science za możliwość przeczytania książki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s