Trening Poznawczy

Profesor Edward Nęcka zaczął mi towarzyszyć od drugiego roku studiów za sprawą książki „Psychologia Poznawcza”, której jest współautorem, dlatego z wielką chęcią opiszę Wam jego najnowsze dzieło pt. „Trening Poznawczy”.

psx_20190110_161844

Trening poznawczy, jak definiuje autor, jest krótkotrwałym, regularnym oddziaływaniem na sprawność umysłową jednostki za sprawą zadań angażujących funkcje poznawcze. Do funkcji poznawczych zaliczamy m.in. pamięć, uwagę oraz kontrolę poznawczą. Właśnie na tych trzech funkcjach skupia się autor. W kontekście pamięci, opisuje pamięć roboczą odpowiedzialną za krótkotrwałe przechowywanie informacji, czyli tych które aktualnie przetwarzamy. Pamięć roboczą wykorzystujemy np. w trakcie wykonywania obliczeń matematycznych 2+2=4.

Książka oprócz wyczerpującej treści teoretycznej, w której zostały wyjaśnione zagadnienia związane z poznaniem, zawiera też rozdział dotyczący metodologi. W rozdziale tym są przedstawione wyniki badań, które za pomocą pretestu i posttestu badały skuteczność treningu poznawczego oraz bogaty opis dotyczący grupy kontrolnej.

Trzy kolejne rozdziały są w tej książce najważniejsze. Opisują one dokładne metody, które poprawiają funkcje poznawcze. Badania dotyczą nie tylko dorosłych ale też dzieci (w tym dzieci z zaburzeniami rozwojowymi np. ADHD) i osób w wieku senioralnym. Nęcka skupia się nie tylko na procedurze badań ale też na wynikach i ich znaczeniu. Co ważne autor cechuje się krytycznym myśleniem przez co potrafi pochwalić jakąś metodę lub wyrazić się o niej niepochlebnie.

Jeśli ktoś szuka w tej książce zadań/łamigłowek do samorozwoju, przez poprawienie swoich funkcji poznawczych, to nic takiego w niej nie znajdzie. Ta książka jest w głównej mierze skierowana do psychologów, terapeutów w nurcie poznawczo-behawioralnym, lub osób interesujących się psychologią. Bardzo ją polecam nie tylko ze względa na autora, ale też na treść, która dla niektórych będzie dobrym dopełnieniem do posiadanej już wiedzy.

Moja Ocena 8,5/10

Tytuł : Trening Poznawczy. Czy umysł można trenować tak jak się trenuje mięsnie?

Autor: Edward Nęcka

Wydawnictwo: Smak Słowa

Rok Wydania: 2018

Ilość Stron: 191

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Smak Słowa

indeks.jpeg

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s