#SEXEDPL

Zostały ostatnie godziny do Wigilii a Wy jeszcze nie macie prezentu lub co gorsza nie macie pomysły co kupić ?! Mam wrażenie, że książka #SexedPL dla wielu okaże się idealnym podarunkiem.

IMG_20181114_220337043

Anja Rubik postanowiła przełamać tabu i zaczęła mówić głośno o seksie i seksualności. Na początku służyły do tego krótkie filmiki na portalach społecznościowych, gdzie znane osoby mówiły między innymi o antykoncepcji lub chorobach przenoszonych drogą płciową. Jednak kilka tygodni temu na półki trafiła książka, która według mnie jest idealnym podręcznikiem do wychowania seksualnego ponieważ  zawiera odpowiedzi na pytania, które baliście się zadać lub nie mieliście im komu zadać.

Dodatkowo nadmienię, bo spotkałam się z licznym hejtem skierowanym w stronę Anji, że wymądrza się na tematy, o których nie ma zielonego pojęcia. Rubik nie napisała tej książki w całości, ona przeprowadziła rozmowy z lekarzami, psychoterapeutami, seksuologami oraz innymi osobami, które na co dzień zajmują się tematyką seksualności.

W celu większego zaciekawienia Was tą książką opisze pokrótce co znajduje się w każdym rozdziale.

Na wstępie są opisane różnice psychiczne i fizyczne jakie zachodzą u chłopców i dziewczynek w okresie dojrzewania oraz jakie niebezpieczeństwa mogą czekać na nastolatki w tym trudnym dla nich okresie.

IMG_20181221_231017309.jpg

W drugim rozdziale zostaje poruszony temat LGBTQAIP+ czytelnik dowie się co to znaczy heteronormatywność i jakie to ma przełożenie na osoby o innej orientacji seksualnej. Dowiemy się też czym w ogóle jest tożsamość seksualna i płciowa oraz co kryje się pod stwierdzeniem „uzgodnienie płci”.

W książce zostają też szerzej opisane emocje jakie towarzyszą podczas dorastania i w jaki sposób nastolatkowie sobie z nimi radzą, oraz jak się zachowują. W tym rozdziale Pani Pedagog opowiada o pociągu seksualnym jakim cechują się mężczyźni a jakim kobiety i skąd wiadomo, że jest się gotowym na swój pierwszy raz.

W piątym rozdziale jest dokładnie opisana budowa anatomiczna genitaliów żeńskich. Dowiemy się też do jakich lekarzy należy się udać, kiedy chcemy pójść na kontrolę lub gdy wystąpią u nas niepokojące objawy, dodatkowo możemy przeczytać o pozytywnych stronach masturbacji i o orgazmie. Następny rozdział dotyczy chłopców, ich budowy penisa, to czy i kiedy powinni się przejmować jego wyglądem i rozmiarem oraz jak często powinni się poddawać badaniom.

Kolejne rozdziały dotyczą tzw. „Pierwszego razu” o co należy zadbać i jak powinniśmy się do niego przygotować i co może nas w nim zaskoczyć, bo w książce dość mocno zostaje podkreślone, że sex w realnym życiu znacznie różni się od filmików w internecie.  Książka porusza tez ważny i mam wrażenie pomijany temat seksualności u osób niepełnosprawnych.

IMG_20181221_231046439

Czytelnik dowie się też z niej, kiedy dochodzi do gwałtu oraz o prawie do sprzeciwu. Znajdują się też w niej przydatne numery telefonu i adresy, gdzie możemy szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą wykorzystania seksualnego czy molestowania.

Dużo też dowiemy się na temat wszystkich dostępnych i skutecznych form zabezpieczenia przed niechcianą ciąża lub chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wszystko zostało przedstawione w formie przejrzystych tabel i zdjęć, które pomagają zrozumieć działanie i sposób zakładania np. prezerwatyw.

Na końcu książki znajdziemy rozdział opisujący jakie prawa mają nastolatkowie oraz co maja zrobić, kiedy ich prawa nie są przestrzegane oraz jak mają rozmawiać z rodzicami, którzy nie za bardzo wiedza jak rozmawiać o seksie. Jest to też fajny fragment, gdzie rodzice dowiedzą się jak wspierać swoje dzieci.

Według mnie ta książka powinna być obowiązkową lekturą każdego nastolatka, dzięki niej rozwieje swoje wątpliwości oraz dowie się wielu przydatnych informacji, o których wcześniej nie miał pojęcia.

IMG_20181221_231140375
#SexedPl

 

Dużym plusem tej książki jest jej cena, bo można już ją kupić za 11zł i może właśnie to sprawiło, że sprzedała się już w nakładzie przekraczającym 100 tys. egzemplarzy. Chociaż według mnie ten wynik obrazuje też jakie jest zapotrzebowanie na literaturę o tej tematyce. Dlatego mam nadzieję, że po przeczytaniu mojej recenzji też sięgniecie po tę książkę. #SexedPL według mnie jest must have każdego nastolatka i rodzica, który nie za bardzo wie jak rozmawiać o seksie wprost.

Moja Ocena 10/10

Tytuł : #SexedPl

Autor: Anja Rubik

Wydawnictwo: W.A.B

Rok Wydania: 2018

Ilość stron: 224

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s