Co cię nie zabije, to cię wzmocni – i inne motywacyjne bzdury

Myślenie krytyczne to nic innego jak przyswajanie wiadomości w sposób inny niż bierny. Oznacza to, że jeśli przeczytamy informację w książce lub w internecie, to nie powinniśmy brać tego od razu jako pewnik, tylko zaczerpnąć informacji u innego źródła w celu poparcia lub zanegowania danej tezy. W tę zasadę wpisuje się książka „Co cię nie zabije, to cię wzmocni – i inne motywacyjne bzdury” Jamesa Adonisa.

DSCF2519

Autor w 18 rozdziałach postanowił podważyć sens cytatów, którymi jesteśmy bombardowani przez środki masowego przekazu i literaturę. Adonis podkreśla, że jego książka nie jest atakiem w autorów omawianych sentencji, tylko w konkretne zdania! W niej znajdziecie sprzeciw wobec twierdzeń Paulo Coelho jak „Życie jest za krótkie by codziennie się budzić z poczuciem żalu” albo „Miłość jest podróżą, nie celem” tych cytatów jest mnóstwo i mogę je wypisywać w nieskończoność. Co ważniejsze oprócz pisania, że dane stwierdzenie jest niepoprawne Adonis uzasadnia dlaczego się z nim nie zgadza.

Ostatnimi czasy w Polsce i nie tylko zapanowała moda na coatching i inną tego typu „psychopaplaninę”. Jednak ta książka bardziej wierzy w naukę i w to co jest potwierdzone badaniami empirycznymi, dlatego w przypisach znajdziecie bibliografię odwołującą się do książek wydanych przez naukowców, którzy w większości przypadków zajmują się psychologią.

DSCF2518

Wysoce prawdopodobne jest, że po przeczytaniu tej książki nie podniesie się wasza samoocena, nie pozbędziecie się depresyjnego samopoczucia, ani wasze życie nie stanie się piękne i kolorowe. Ta książka nie jest poradnikiem! Może jednak przyczyni się do tego, że przestaniecie uogólniać, nadmiernie upraszczać i zaczniecie krytycznie myśleć. Tego wam życzę 🙂

Moja ocena 6/10

Podstawowe informacje o książce:

Tytuł : „Co cię nie zabije, to cię wzmocni – i inne motywacyjne bzdury”
Autor: James Adonis
Wydawnictwo : Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok Wydania: 2018
Ilość stron: 185

Za możliwość przeczytania książki dziękuje wydawnictwu PWN

pwn

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s