Psychoterapia dziś. Rozmowy

Reakcje na wieść o tym, że studiuję psychologię mogę podzielić na dwie kategorie. Pierwsza z nich to „aaa nooo fajnieee…..” po czym widać, że dana osoba zaczyna kombinować, jak szybko się oddalić ode mnie, z obawy, że zaraz zacznę uskuteczniać na niej jakieś psychologiczne sztuczki, lub będę próbowała udowodnić, że ma jakieś zaburzenie. Druga grupa osób reaguję na zasadzie „Naprawdę ?! Słuchaj bo mam taki problem…” po czym następuje u tej osoby istny słowotok i w 2 minuty próbuje mi opowiedzieć całe swoje życie, licząc, że za pomocą czarodziejskiej różdżki, znikną jej problemy. Niestety psychologia tak nie działa.

W takim razie czym zajmuje się psycholog i na co komu psychoterapia? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w książce „ Psychoterapia dziś. Rozmowy” pod redakcją Zofii Milskiej-Wrzośińskiej.

DSCF2309Już od wielu lat słowo terapia/ psychoterapia/ rozmowa z psychologiem ma bardzo pejoratywny wydźwięk. Może to wynikać z tego, że wielu psychologów pracuje w ośrodkach psychiatrycznych więc z automatu osoby chodzące na terapie są uznawane jako zaburzone. To jest bardzo błędne myślenie ! Bo do psychologa ma prawo iść każdy, żeby porozmawiać o swoim związku, poprawić relacją z jakąś osobą, albo żeby po prostu się wygadać. Naprawdę pójście do psychologa nie jest niczym wstydliwym.

Dlatego tak bardzo zachęcam do sięgnięcia po tę książkę bo zmieni ona choć trochę Wasze postrzeganie naszego zawodu i samej terapii. Książka składa się z 16 rozdziałów. Każdy z nich jest rozmową dotycząca konkretnego zagadnienia np: kto i kiedy potrzebuje terapii, jak długo ona trwa, czy terapia pomaga też całym rodziną, i kiedy taką formę należy zastosować. Rozmowy są przeprowadzone z doświadczonymi psychologami i psychoterapeutami, którzy krok po kroku wszytko tłumaczą. Książka nawiązuje też do historii psychologii i trochę tłumaczy różnicę pomiędzy nurtem psychodynamicznym, a poznawczo-beawioralnym. Książka zawiera w sobie przykłady z życia wzięte – bo dzięki nim łatwiej zapamiętujemy.

Po jej przeczytaniu nauczycie się trochę rozumieć swoje zachowania i może zaczniecie inaczej patrzeć na niektóre reakcję fizjologiczne własnego ciała. Dodatkowo będziecie mogli przeczytać jaka jest różnica między terapią grupową, a indywidualną i która jest dla kogo przeznaczona.

Książka nadaje się też dla osób, takich jak ja, które zaczynają swoje drogę w świecie psychologii i myślą jak dalej poprowadzić swój rozwój, aby stać się lepszym w tym zawodzie i aby lepiej i efektywniej pomagać.

Moja ocena 7/10

Tytuł: Psychoterapia dziś. Rozmowy
Autor: Pod redakcją Zofii Milskiej-Wrzosińskiej
Wydawnictwo : Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok Wydania: 2018
Ilość stron: 337

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictu PWN

pwnKasia

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s