Mózg. Granica życia i śmierci

Ile razy zastanawialiście się czym jest stan wegetatywny ? Czy osoba w śpiączce coś słyszy? Na te pytania odpowiedzi znajdziecie w książce pt. „Mózg. Granica życia i śmierci”, której autorem jest Adrian Owen.

Okładka książki Mózg. Granica życia i śmierci
Fot: Wydawnictwo Feeria Science

Adrian Owen urodzony w 1966 r jest neurobiologiem, który na co dzień zajmuje się badaniami sprawdzającymi działanie mózgu. W swojej książce postanowił opisać, jak wygląda jego praca i na czym dokładnie polega, oraz to jak bardzo jego życie prywatne przeplatało się z życiem zawodowym.

Owen wraz ze swoimi współpracownikami udowodnił, że niektórzy ludzie będący w stanie wegetatywnym, są tak naprawdę więźniami własnego ciała. Inaczej mówiąc podczas różnych badań (które są w książce dokładnie opisane) odkryto, że pacjenci mają kontakt ze światem realnym, to znaczy, że słyszą i rozumieją co do nich się mówi,  ale ich ciało nie pozwala im wykonać żadnego ruchu.

W 15 rozdziałach autor zawarł przypadki ludzi, którym nie dawano już szans, a mimo to wróciły one do „do żywych”. Opowiedziały one jak bardzo poprawił się ich komfort pobytu w szpitalu, kiedy najbliżsi dowiedzieli się, że docierają do nich informacje z otoczenia. Jak wiadomo nie zawsze jest kolorowo jakbyśmy tego chcieli, dlatego też w książce został poruszony wątek śmierci, która niekiedy przynosi więcej korzyści niż zdajemy sobie z tego sprawę.

Książka nie jest podręcznikiem akademickim dla neuropsychologów. Dlatego nie musimy się martwić, czy zawarte w niej informacje będą dla nas zrozumiałe, ponieważ autor dokładnie tłumaczy zawiłe i naukowe sformułowania. Książka jednym uzmysłowi, że wystarczy chwila nieuwagi, aby nasze życie zmieniło się o 180 stopni. Dla innych natomiast będzie niosła nadzieję, że może jeszcze nie wszystko stracone…

Moja ocena 6,5/10

Podstawowe informacje o książce:

Tytuł : Mózg. Granica życia i śmierci

Autor: Adrian Owen

Wydawnictwo : Wydawnictwo Feeria Science

Rok Wydania: 2018

Ilość stron: 312

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s